Германия не действа достатъчно решително срещу мафията, смята журналистката Петра

...
 Германия не действа достатъчно решително срещу мафията, смята журналистката Петра
Коментари Харесай

Германия - рай за италианската мафия?

 

Германия не работи задоволително уверено против мафията, счита журналистката Петра Рески, която е изследвала закононарушенията на мафията в продължение на години и е авторка на книги по тематиката. Според нея Германия не разполага с нужните закони, с цел да води ефикасна битка.

Мафиотите в Италия доста добре знаят, че в Германия нищо изключително не ги заплашва, тъй като следствията против тях нормално не водят до нищо, споделя тя пред АРД. Петра Рески дава и един образец, обвързван с последните хайки и арести, извършени тази седмица в няколко немски провинции. „ Въпросните заповеди за арест бяха в осъществяване на интернационална заповед за търсене, издадена въз основа на италианските закони. „ В Германия законите не биха били задоволителни за издаване на заповеди за арест ", безапелационна е тя.

Безопасно леговище за мафията ли е Германия?

Затова не е инцидентно, че в продължение на десетилетия страната е считана за парадайс на италианската мафия, а магазини с висок оборот на пари в брой като заведения за хранене и сладкарници се употребяват като прикритие за прането на пари от незаконни действия.

В Германия няма политическа воля за приемане на по-строги закони против прането на пари или принадлежността към мафията, счита Рески: " Един немски служител на реда или следовател не може да попита: „ Какъв е произходът на парите, които инвестирате във вашата сладкарница или пицария? За сходно нещо в Германия се желае съществуване на съответно съмнение. “ Журналистката изяснява, че в Италия произходът на парите би трябвало да се потвърждава, което затруднява вложението на мръсни пари.

" Германия играе роля като център за пране на пари, тъй като в обращение има огромно количество пари в брой, само че и заради несъответстващите закони ", счита Сандро Матиоли, ръководител на сдружението “Мафия – не, благодаря! “, която води акции против проведената престъпност и мафиотските структури.

Как италианската мафия проникна в Германия

АРД показва, че дружно с притока на италиански гастарбайтери през 60-те и 70-те години на предишния век във Федералната република са се открили и структури на мафията – на сицилианската Коза ностра, калабрийската Ндрангета и неаполитанската Камора. Матиоли обръща внимание на това, че незаконните кланове имат и легални действия – те имат хотели, заведения за хранене, недвижими парцели и други типове бизнес: " Особено междинното съсловие в Германия е извънредно привлекателно за мафиотите. Защото прагът за влизане там не е прекален висок, а и измежду германците няма схващане, че мафията може да върти своя бизнес в самата Германия ".

Икономическата и политическата непоклатимост също са привлекателни фактори за вложенията на мафиотски пари, изяснява още той. Ако нарушителите влагат капитали в Германия, те не би трябвало да се тормозят, че ще ги изгубят.

Матиоли приканва за непрекъснати дейности против мафиотските структури и подлага на критика, че правоприлагащите институции в Германия се задоволяват единствено с най-необходимото. „ Подобни интервенции като общоевропейските акции, които бяха извършени тези дни, се организират единствено понякога ", споделя той.

Борбата против прането на пари

Журналистката Петра Рески твърди нещо още по-крайно: че парите на мафията се радват на добър банкет в Германия: „ Някои немски политици гледат на тях като на стратегия за стимулиране на стопанската система “, споделя тя пред АРД и разяснява, че става дума за огромни вложения - закупени недвижими парцели, даже за цели улици, които са били добити ".

Матиоли отбелязва, че последните акции въпреки всичко съставляват триумф. " Това сигурно може да се преглежда като позитивен сигнал, тъй като бяха наранени добре познати кланове. Но би трябвало да се гледа на този триумф в вероятност, от позиция на резултата му. С оглед на това, че съгласно формалните данни на немските управляващи в страната живеят 505 членове на „ Ндрангета “, издаването на няколко заповеди за арест не значат победа над мафията ", разяснява още той.

Източник: dw.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР